×
پارت صنعت هنری
0915 207 2373
info@hydropsh.com

همه چیز درباره بغل گیربکس کمپرسی

مهندس خاکشور

مهندس خاکشور

بغل گیربکس
فهرست مطالب

امروز قصد داریم درمورد بغل گیربکسی ها صحبت کنیم، قطعه‌ای که احتمالاً درباره‌اش خیلی کم شنیده باشید اما به هر حال با این قطعه در اکثر خودروها سر و کار دارید. در این مقاله می‌خواهیم برای شما توضیح دهیم که بغل گیربکسی چیست و اصلاً چه‌کاری را در سیستم هیدرولیک انجام می‌دهد. قبل از اینکه بغل گیربکسی را توضیح بدهیم اجازه بدهید برای شما توضیح دهیم که اصلاً چرا باید با یک قطعه صنعتی آشنا بشوید. آیا آشنایی با این وسیله برای شما سودی خواهد داشت؟ آیا دانستن عملکرد این قطعه فایده‌ای دارد؟ جواب بله است، چراکه همانطور که پیش تر گفته شد، فنی کارها تقریباً هر روزه با اجزای سیستم سر و کار دارند. البته منظور ما از فنی کارها، اشخاص فنی و متخصصی که در حوزه خودروهای سنگین فعالیت می‌کنند هستند، بغل گیربکسی‌ها در اکثر خودروهای سنگین مانند تراکتور، کمپرسی، نیسان ، تریلی، جرثقیل و… مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بغل گیربکسی چیست؟

بغل گیربکسی در تعمیرگاه‌ها به پشت گیربکسی معروف است همچنین در مقالات و متن های تخصصی به این قطعه PTO نیز گفته می‌شود، که مخفف عبارت Power Take Off است. وظیفه بغل گیربکسی‌ها را به طور کلی اینطور می‌توان گفت که این قطعه نیرو را از گیربکس به خارج از گیربکس انتقال می‌دهند تا ادوات دیگر راه‌اندازی شوند.

انواع PTO ها ؟

PTO ها دو نوع هستند 1. پنومات 2. دستی در مدل پنومات بغل گیربکسی با دکمه درگیر میشود و در مدل دستی با اهرم

بغل گیربکسی چگونه عمل میکند؟

زمانی که PTO با چرخ دنده های گیربکس درگیر می‌شود ، نیرو از چرخ‌دنده‌های داخل گیربکس گرفته شده و شافت PTO به حرکت درمی‌آید. در مرحله بعد باید یک پمپ به این محور انتقال نیرو متصل کنیم که از نیروی گیربکس برای به راه انداختن این چرخه بهره ببریم. زمانی که پمپ به PTO متصل می‌شود، حرکت دورانی شافت باعث به چرخش درآوردن پمپ می‌شود و در نتیجه روغن از مخزن روغن گرفته شده و به پشت جک هدایت می‌شود که به اصطلاح پمپ راه اندازی می‌شود.بغل گیربکس
در کنار گیربکس خودروها محلی تعبیه شده که بغل گیربکسی ها در آنجا نصب می‌شوند، و در این محل معمولاً یک درب قرار دارد که با برداشتن آن، امکان نصب PTO فراهم می‌شود و در ادامه بغل گیربکسی با چرخ دنده‌های داخل گیربکس درگیر می‌شود و به این ترتیب انتقال نیرو از گیربکس به PTO صورت خواهد گرفت. قابل ذکر است که به دلیل متفاوت بودن گیربکس خودروها نصب گیربکس در هر خودرویی، متفاوت است.

همانطور که تمامی صنعتگران می‌دانند روغن هیدرولیک عضو مهم و جدا نشدنی سیستم هیدرولیک می‌باشد و همچنین سیستم هیدرولیک، تجهیزات قدرتمندی را به حرکت درمی‌آورد به همین منظور کیفیت روغن هیدرولیک اهمیت بسیار زیادی دارد و همچنین وجود نشتی در سیستم هیدرولیک می‌تواند بسیار خطر آفرین باشد. پس عاقلانه است که پمپ را  از جای مطمئنی خریداری کنید و در تعمیر و نگه‌داری آن کوشا باشید. اگر می‌خواهید بدانید روغن هیدرولیک با کیفیت چه خصوصیاتی دارد پیشنهاد می‌کنیم مقاله روغن هیدرولیک را مطالعه فرمایید.

در انتها قابل‌ذکر است که پی تی او ها یکی از قطعات مهمی هستند که در حوزه‌های مختلف صنعت از جمله کشاورزی و راه‌سازی و … کاربرد به سزایی دارند و همانطور که تمامی صنعتگران آگاه هستند استفاده از PTO های مطمئن و مرغوب اهمیت بسیار زیادی دارد به همین واسطه قابل ذکر است که بغل گیربکسی های هنری دارای 1 سال ضمانت پس از فروش و خدمات پس از فروش مادام می‌باشند تا مشتریان عزیز بتوانند با اطمینان کامل محصول مورد نیازشان را خریداری کنند.

اشتراک گذاری
5/5
دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.